Демидівський ліцей
фото гурток

Техніка наведення на різкість,визначення глибини різкості
За часів плівкових SLR-камер шкала ГРЗП наносилась на об'єктив фотоапарата і являла собою дві суміщені шкали:

  1. Шкала діафрагмових чисел - на нерухомій частині об'єктива - відкладена вліво і вправо дзеркально від позначки фокусування,
  2. Шкала відстаней до об'єкту зйомки - на обертовій частині об'єктива.

Після наведення на різкість за шкалою ГРЗП можна було оцінити межі, в яких об'єкти на знімку будуть зображені різко.

Поняття «ГРЗП» не є тотожним поняттю «Глибина різкості», хоча вони і пов'язані між собою. Глибина різкості об'єктива відраховується по оптичній осі, але не в напрямку об'єктів зйомки, а в напрямку створюваних об'єктивом оптичних зображень. Практична оцінка цієї величини фотографом не виконується, а використовується при вивченні теорії об'єктива.

З погляду оптики ГРЗП має бути обмежена точкою, для якої оптична система об'єктива забезпечує фокусування на поверхні плівки або матриці, тобто ГРЗП має дорівнювати нулю. На практиці ГРЗП може сягати від одиниць міліметрів (в макрофотографії) і до безкінечності (в пейзажній зйомці) в наслідок того, що нерізкість зображення через розфокусування може виявлятись меншою за роздільну здатність фотоплівки або матриці, або ока при спогляданні отриманого знімку.

Розсіювання, які утворюють зображення, залежать від відстані від об'єкта зйомки до площини наведення на різкість. Чим більше діаметр такого розсіювання, тим більше нерізким є зображення об'єкта. Точки предметів, розташованих поза площиною фокусування, можуть зображуватися різко, якщо діаметри відповідних кружків розсіювання не перевищують допустимого кружка розсіювання.

ГРЗП при діафрагмовому числі 32

ГРЗП при діафрагмовому числі 5

На глибину різко зображуваного простору (ГРЗП) впливає:

  • Діафрагмове число (чисельне значення діафрагми, встановлене фотографом при зйомці);
  • Відстань до об'єкту зйомки (площини фокусування);
  • Фокусна відстань об'єктива;
  • Величина кружка нерізкості об'єктива, закладеного в розрахунок при проектуванні об'єктива.

За інших рівних умов:

  • Чим число діафрагми більше, тим більша ГРЗП;
  • Чим відстань до об'єкта зйомки більша, тим більша ГРЗП;
  • Чим фокусна відстань об'єктиву більша, тим менша ГРЗП;
  • Чим кружок розсіювання більше, тим більша ГРЗП.

Застосування

При репортажній зйомці, фотографуванні пейзажів та при макрофотографуванні, зазвичай домагаються максимальної ГРЗП. При зйомці портретів та в художній фотографії, навпаки, іноді намагаються зменшити ГРЗП, щоб виділити предмет зйомки або об'єкт з фону, при цьому проявляється так званий ефект боке - розмиття фону.Імітація глибини різкості часто використовується в тривимірній графіці і комп'ютерних іграх, як правило, з тією ж метою, що і в кіно та фотографії - щоб зосередити увагу гравця на об'єкті або персонажі, і розфокусувати фон, що знаходиться за ним. На спеціалізованих сайтах даний ефект зазвичай називається англійським аналогом терміну «глибина різкості» - Depth of Field.Создан 08 окт 2017